Czarny Bez – Hyćka, Bzowina, Holunder.
Dzisiaj zajmiemy się jego kwiatami, które zawierają flawonoidy/m.in. rutozyd/, kwasy fenolowe, glikozydy, kwasy organiczne, olejki, śluz, sterole, triterpeny i sole mineralne.
Kwiaty czarnego bzuprzewijają się w lecznictwie ludowym, od zawsze stosowane jako lek napotny i przeciwgorączkowy, do płukania jamy ustnej i gardła, a także do okładów w przypadku egzem i wrzodów.
Dzisiaj znajduje również zastosowanie jako lek moczopędny, napotny, uszczelniający naczynia włosowatych. Pomaga w zwalczaniu chorób wirusów i w budowaniu układu immunologicznego. W trakcie anginy warto płukać gardło naparem.
Syrop z bzu może wspierać w trakcie choroby lub zaparć. Dodatkowo używany przy wspomaganiu depresji i zaburzeń psychicznych, a także nerwobólów i migren.
Ocet z bzu ma piękny zapach i można go używać do przemywania cery, ale przede wszystkim znajdzie zastosowanie przy leczeniu przeziębień, chorobach górnych dróg oddechowych, rozrzedzaniu kataru, łagodzeniu bólu i stanów zapalnych przy chorobie reumatycznej stawów. Ma działanie wykrztuśne i przeciwzapalne.
Witaminy zawarte w occie to A, C, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6) oraz składniki mineralne: magnez i potas, wapń, miedź, mangan, żelazo, sód oraz cynk i fosfor.
Można go pić lub dodać do ulubionej sałatki